Na stiahnutie

Medzinárodné projekty

HIPEN Junior

Projekt HIPEN Junior 2019 - Peer to peer, face to face
patrí do série projektov vytváraných organizáciou HIPEN - sieťou odborníkov pracujúcich s osobami so sluchovým postihnutím. Je zameraný na mladých ľudí so sluchovým postihnutím a počujúcich so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami, ktorí majú pre svoje postihnutie limitované možnosti komunikovať, získavať informácie, vyjadrovať svoje názory a lepšie sa integrovať do spoločnosti. Do projektu je zapojených 8 partnerských inštitúcií zo 6 krajín EÚ, ktoré poskytujú služby osobám so sluchovým postihnutím, ale prijímajú aj klientov s inými špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Týmito krajinami sú: Slovensko, Srbsko, Česká republika, Francúzsko, Slovinsko a Rumunsko.

Cieľom projektu je podporiť integráciu, vzájomné interakcie a komunikáciu medzi počujúcimi a nepočujúcimi študentmi týchto inštitúcií a to prostredníctvom spolupráce na spoločných úlohách a zadaniach neformálnymi cestami mimo vyučovacieho procesu na škole. Hlavným prostriedkom má byť vzájomné učenie sa medzi rovesníkmi, ktorí budú s podporou animátorov, učiteľov a vychovávateľov pripravovať hry a digitálne nástroje - programy, aplikácie a interaktívne prezentácie zamerané na učenie a sprostredkovanie prvého kontaktu s ich národným hovoreným a posunkovým jazykom a prezentovanie kultúry svojej krajiny a kultúry Nepočujúcich. Vzájomným porovnávaním, diskusiou a osobným kontaktom budú môcť poukázať na rozdiely i spoločné črty medzi jednotlivými jazykmi i krajinami a hľadať a vyvracať mýty a fakty, ktoré ovplyvňujú naše názory a nazeranie na iné národnosti a na menšiny, najmä v kontexte súčasnej geopolitickej situácie. Účastníkom bude umožnené vyjadriť sa im primeraným spôsobom - hovorenou rečou, posunkami, divadlom, výtvarnými technikami.

Jadrom projektu bude realizácia týždennej mládežníckej výmeny z 56 účastníkmi, medzi ktorými bude 20 študentov so  sluchovým postihnutím a 20 počujúcich s inými výchovno-vzdelávacími potrebami vo veku 14 - 19 rokov. Poukázaním na rozdiely a umožnením diskusie chceme podporiť kritické myslenie študentov, poukázať na krásu rozmanitosti a rozvíjať hodnoty tolerancie a vzájomného rešpektu a tiež pocit spolupatričnosti ako mladých Európanov. U účastníkov sa budú rozvíjať digitálne, jazykové kompetencie, prezentačné zručnosti a v neposledom rade ich sebavedomie, empatia a interpersonálne vzťahy. Vytvorené vzdelávacie materiály môžu poslúžiť ako inšiprácia pre učiteľov cudzích jazykov. Celý projekt prispeje k zviditeľneniu Nepočujúcich a umožní rozšíriť odborné kompetencie a kontakty odborníkov pracujúcich s mládežou so sluchovým postihnutím.
 
Projektové stretnutie sa uskutoční 31.5.- 6.6.2019 v Bratislave.
 
Projekt je financovaný vďaka podpore Európskej Komisie cez Národnú agentúrua Programu Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu, IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola internátna
    Hrdličkova 17
  • +421 2 381 00 924

Fotogaléria